вівторок, 22 лютого 2011 р.

ЯРОСЛАВ ГОДУНОК : "Чи потрібні ЖКГ приватні інвестиції"?

Наша країна нагадує великий хворий організм. Одна з самих больових точок - горезвісні ЖКГ. Якби можна було подивитися на проблеми міст нашої "різнокольорової" батьківщини, з висоти пташиного польоту через який-небудь "детектор суперпроблемності", то над кожним містом червоним спалахнуло б "ЖКГ". Не виключенням є і г.Борисполь. Холодні і брудні під'їзди, прогнилі комунікації, фонтани з прорваних труб, поточні по "просторах" міських підвалів. Довго можна було б вправлятися в дотепності, але як говорять: "Було б смішно, якщо б не було так гірко". 

Але не даремно ж ми є молодою країною - в органи місцевого самоврядування, простіше кажучи місцевої влади, приходять молоді, енергійні люди, готові працювати, ставити перед собою завдання і вміти їх вирішувати. Таким є депутат Бориспільської міської ради Ярослав Миколайович Годунок. Разом з колегами він підготував програму реформування житлово-комунального господарства..

- Ярослав Миколайович, що Ви думаєте про стан сучасного ЖКГ? Чи дійсно потрібне масштабне реформування? 

Ярослав Годунок - Стан ЖКГ - це та проблема, яка хвилює кожну людину в нашій країні тому, що це наш побут - житло, тепло, вода. І на превеликий жаль, ця галузь знаходиться на межі краху. І на жаль, для економіки вона є збитковою, тому я вважаю, що тільки реформування дозволить їй вийти з цього стану. 
Для прикладу давайте подивимося на стан житлового фонду. Біля ѕ житлових будинків в місті потребують капримонте. З 80% усіх хрущовок взагалі повинні негайно виселити людей і провести там серйозні ремонтні роботи - це споруди вже несуть реальну небезпеку для життя, їх ресурс давно вичерпаний. Адже третина населення якраз і живе в таких будинках - в перших хрущовських серіях. Якщо проблемою не зайнятися кардинально, багато будинків дуже скоро взагалі можуть почати просідати і рушитися. 
І проблему цю треба вирішувати в комплексі. Необхідно врахувати усі напрями: воду і водовідведення, гаряче водопостачання, житловий фонд, полігони звалищ і так далі.

- Ярослав Миколайович, про необхідність реформування ЖКГ не раз говорили багато представників влади. Але ситуація тільки погіршується. Як Ви вважаєте, в чому причина? 

Ярослав Годунок - На недавньому засіданні нашої експертної комісії з питань житлово-комунального господарства, я озвучив організаційні питання діяльності комісії і реальні кроки, з яких необхідно починати реформування ЖКГ. Головні цілі - здолати монополізм на ринку комунальних послуг, стимулювати "здорову" конкуренцію серед їх постачальників. Потрібне створення національної комісії з регулювання тарифів на опалення і воду, яка б стежила за методикою формування цих тарифів, за правильністю їх нарахування. Далі треба замінити комунальні субсидії адресною соціальною допомогою - це буде справедливіший підхід до тих, хто вимушений рахувати кожну копійку. Прийшов нарешті час реалізовувати програму по забезпеченню населення якісною питною водою.

- З чого б Ви, як депутат Бориспільської міської ради, запропонували починати? 

Ярослав Годунок - Думаю, з об'єднання тих, хто потребує послуг цього самого ЖКГ. Уряд нещодавно дав зрозуміти: держава фінансуватиме ремонт будинків, але тільки тих, де були створені ОВББ (об'єднання власників багатоквартирних будинків), і де ведеться практична робота. Особисто я солідарний з такою установкою уряду - воно фактично підштовхує мешканців до того, щоб вони створювали ОВББ.

- Тобто, замість нинішніх співробітників ЖЕКів прибирати під'їзди, лагодити труби будуть самі мешканці? 

Ярослав Годунок - Не хвилюйтеся, працівники ЖЕКів нікуди не зникнуть. Хто б, чого б не говорив, але, на мій погляд, серед них досить професіоналів, і вони повинні поступово перейти на роботу в ОВББ. Їх необхідно залучати до обслуговування будинків, які управляються мешканцями. Колишні слюсарі, сантехніки ЖЕКів будуть зацікавлені в добросовісній роботі, адже вони обслуговуватимуть конкретні будинки, де оплата праці залежить від якості виконаної роботи. Це вигідно як об'єднанню власників багатоквартирних будинків, так і працівникам, оскільки розмір їх зарплати залежатиме від зробленої роботи. 
Запорукою успішної роботи ОВББ повинно стати як мінімум створення стабілізаційних фондів. Це загальний гаманець - скарбничка, в який щомісячно вносять гроші самі жильці. Ці кошти накопичуються і використовуються в міру необхідності.

- Ярослав Миколайович, але для проведення реформ потрібні кошти. За рахунок чого Ви пропонуєте реформувати ЖКГ? 

Ярослав Годунок - Моя позиція полягає в тому, що необхідно впустити приватного інвестора в сектор ЖКГ, який проведе модернізацію комунального господарства. Передача об'єктів і мереж ЖКГ в оренду або власність приватним інвесторам допоможе підвищити якість послуг і встановити конкуренцію серед постачальників комунальних послуг. У Європі сектор ЖКГ дуже привабливий для бізнесу, оскільки попит на комунальні послуги – постійний.

- На сьогодні ЖКГ базується на місцевих органах самоврядування. Вони управляють цією системою. І Ви пропонуєте повністю відмовитися від ЖКГ?

Ярослав Годунок - Якщо говорити про досвід інших країн, то скрізь у світі сфера ЖКГ або приватна, або змішаного типу - з державними і комунальними долями. На сьогодні місцевим радам бракує грошей на те, щоб проводити амортизаційні відрахування, капремонти. Тому, одним з виходів стане передача цілісних майнових комплексів в оренду або приватизацію. Але при цьому роль місцевих рад не зменшується. Ми пропонуємо створення підприємств зі змішаним капіталом, в якому є і приватні інвестиції, і громадське майно. Місцеві органи виконають контролюючу роль.

Сьогодні ми узяли інтерв'ю у перспективного молодого політика, Ярослава Годунка, депутата Бориспільської міської ради, людини небайдужого до проблем міста, і головне - реально працюючого над поставленими завданнями.

Немає коментарів:

Дописати коментар